1.

A black body is at a temperature of 5760 K. The energy of radiation emitted by the body at wavelength 250 nm is U₁,at wavelength 500 nm is U₂ and that at 1000 nm is U₃. Wine's constant, b = 2.88 × 106 nmK. Which of the following is correct ? [2016](a) U₁ = 0 (b) U₃ = 0(c) U₁ > U₂ (d) U₂ > U₁​

Answer»

The energy of RADIATION emitted by the body at wavelength 250nm is U1, at wavelength 500nm is U2 and that at 1000nm is U3. WIEN's constant, b = 2.88 X 106nmK.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions