1.

A beam with four 32 mm bars as main tension steel has two of its bars symmetrically bent at the ends of the beam at 45∘. The design shear force (in kN) to be resisted by the stirrups, if the factored shear force at critical section is 420 kN, is Assumeb=350mm,d=550,fck=25 andfy=415N/mm2,τcmax=3.1N/mm2,τc=0.6N/mm2152.075

Answer» A beam with four 32 mm bars as main tension steel has two of its bars symmetrically bent at the ends of the beam at 45∘. The design shear force (in kN) to be resisted by the stirrups, if the factored shear force at critical section is 420 kN, is Assume

b=350mm,d=550,fck=25 andfy=415N/mm2,τcmax=3.1N/mm2,τc=0.6N/mm2
  1. 152.075


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions