1.

A ball thrown up is caught by the thrower after 4s. How high did it go and with what velocity was it thr​

Answer»

a = -g v= u+ at 0= u -g(2) u= 2g = 2(10) = 20m/sec Initial velocity of ball is 20m/sec. and because v2-u2 = 2AS 0 - (20)2 = -2(10)H h = 20mHERE IS YOUR ANSWER MATE!HOPE IT HELPS! PLS MARK AS BRAINLIEST ANSWER! THANKYOU![email protected]!



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions