Saved Bookmarks
| 1. |
A ball is gently dropped from a height of 20m.If its velocity increases uniformly at the rate of 10 m/s, with what velocity will it strike the ground? After what time will it strike the ground? (g=10m/s.) mera answer to 20 m/s and 3s aya h mujhe wrong lg rha h plz clear my doubt |
|
Answer» :-given :- s = 20 m U = 0 m/sa = 10 m/s²To FIND - Time taken to reach GROUND We know that ,S = ut + 1/2 at²According to question, 20 = (0)(t) + 1/2 (10)(t)²20 = 0 + 5t²t² = 20/5 t² = 4t = 2 secHope it helps YOUTHANKS :) |
|