Saved Bookmarks
| 1. |
A, B And C Are Entered Into A Partnership. A Invested Rs.6500 For 6 Months, B Invested Rs.8400 For 5 Months And C Invested For Rs.10000 For 3 Months. A Is A Working Partner And Gets 5% Of The Total Profit For The Same. Find The Share Of C In A Total Profit Of Rs.7400? |
|
Answer»
26:28:20 C share = 74000 * 95/100 = 7030 * 20/74 => 1900. 65 * 6 : 84 * 5 : 100 * 3 26:28:20 C share = 74000 * 95/100 = 7030 * 20/74 => 1900. |
|