1.

A and b start from their house at 10 am. they travel from their house on mg road at 20 kmph and 40 kmph. there is a t junction on their path a turn left at the t junction at 12:00 noon. b reaches the t junction earlier and turns right. both of them continue travelling till 2:00 pm. what is the distance between a and b at 2:00 pm?

Answer»

Speed of A is 20 km/h, so till 12:00 i.e., in 2 hours, A will cover 20km/h × 2 h = 40 km.
Meanwhile ,in same 2 HOUR B will cover 40km/h × 2h = 80 km.
Since the turn is 40 km away from house (because A is slower and walk distance of 40 km in 2 hour and B walk faster and covered 40 km in less than 2 hr and turned right).
So B move 40 km away straight and after turning move 40 km to right .
Now at 2:00 i.e., after 2HR A moves 20km/h × 2 = 40 km to LEFT and B moves 40km/h ×2 = 80 km to right .
So total distance between A and B is 40 +40 + 80= 160km



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions