Saved Bookmarks
| 1. |
A and B are two pipes connected to a tank. A is the filler pipe and B is the ejector. The capacity of the tank is 6000L.The ejector pipe can eject water at the rate 4L/min higher than the filler pipe. The filler pipe can fill the tank 5 min later than the ejector pipe can eject. Find the flow rate of the ejector pipe in L/min(approx.). |
|
Answer» Step-by-step explanation: Given : ejector pipe can eject water at the rate 4L/MIN higher than the filler pipe . The filler pipe can fill the tank 5 min later than the ejector pipe can ejectTo find : flow rate of the ejector pipe in L/min(approx.).solution:-ejector pipe flow rate = E L/Min Filler Pipe flow rate = E - 4 L/Min Capacity of Tank = 6000 L Time Taken by Ejector pipe = 6000/E Min Time Taken by filler pipe = 6000/(E - 4) Min The filler pipe can fill the tank 5 min later than the ejector pipe can eject. => 6000/(E - 4) = 6000/E + 5 => 6000E = 6000(E - 4) + 5E(E - 4) => 6000E = 6000E - 24000 + 5(E² - 4E) => 5(E² - 4E) - 24000 = 0 => E² - 4E - 4800 = 0 => E = (4 ± √(4² - 4*(-4800)) ) /2 => E = 2 + √4801 ( ignoring - ve value) => E = 2 + 69.3 => E = 71.3 flow rate of the ejector pipe = 71.3 L/min I hope it will HELP you to understand ❤ |
|