1.

A) An electric bulb is rated at 200 watt and 100watt what is the resistance B) calculate the energy consumed by 3 such bulbs if they glow continuously for 10hrs for complete month of November C) calculate the total cost if the rate per unit is 6.50/-

Answer» SOMETHING WRONG with question.It should be 100V.R=v*v/p=100*100/200=50ohm.E=0.2kw*3*10*30=180JT= 180*6.5=1170rupees.Explanation:


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions