1.

A 5kg ball is thrown upwards with speed of 10m/s. (a) Find P. E when it reaches. highest point. (b) Calculate maximum height atteuned it​

Answer»

FORMULA = 1/2mv² → GIVEN = →m = 5kg → V = 10m/sNow putting the values :-(a). 1/2mv² = 1/2(5×(10)²) → ANSWER is = 250J(b). 250J = 5 × 9.8 × H → 5.10mExplanation: hope this helps you........plz mark it brainliest......



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions