1.

A 2.50 L flask was used to collect a 5.659 sample of proste gas C3H8.After the sample was collected, the was pressure was found to be 956 mmHg. What was the tempercare ofthe propane in the flask?​

Answer»

A 2.50 L flask was used to collect a 5.65 g SAMPLE of propane GAS, C3H8. After the sample was COLLECTED, the gas pressure was found to be 741 mmHg. What was the temperature of the propane in the flask.Explanation:P= 741 mmHg(1 atm/760 mmHg)= .975 atmV= 2.50 Ln= 5.65 g C3H8 (1 mol/44 g)= .128 molR= 0.0821T= ?.975(2.50)= .128(0.0821)(T)2.4375 = .0151(T)ANSWER:161.4238 = T



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions