1.

A 100 metre long train crosses a telephone pole in 10 seconds. Find the speed of the train.(a) 36 km/hour (b) 33 km/hour(c) 31 km/hour (d) 37 km/hour

Answer»
here \: is \: your \: answer
th e \: correct \:answer \: is \: 36kmh


Let consider that ,

↪the pole as a POINT, and the length of the TRAIN is 100m,

↪And we know that it crosses that pole in 10s.

distance = 100m

time = 10 s

now ,

to find the velocity we can USE the formula ,

velocity =  \frac{distance}{time}

velocity = 100 / 10 = 10 m/s

by converting m/s to km/hr ,

=》 10×18/5 = 36km/h.

hope \: it \: helps


\beta e \:  \beta  \gamma  \alpha inly



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions