1.

A 10% discount is allowed on a book marked 840. The shopkeeper still makes a profit of26% what is the cost price

Answer»

Discount = 840 of 10% =84
price after discount = 840-84 = 756
CP =
\frac{<klux>100</klux>}{100 + 126}  \times  756
\frac{100}{126}  \times 756
100 × 6 = 600



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions