1.

9. If the radius of a circle isius of a circle is increased by 75%, then by what percent will its circumference increase?

Answer»

Let original radius beRcm. Then, original circumference=2πR=cm.

New radius = (175%ofR)cm=(175/100×R)=7R/4cm.

New circumference=(2π×7R/4)cm==7πR/2cm

Increase in circumference=(7πR/2−2πR)cm=3πR/2cm.

Increase %=(3πR/2×1/2πR×100)% =75%.

Please like the solution 👍 ✔️👍



Discussion

No Comment Found