1.

9. A mass of 500kg is supported on column 0.02m x 0.02m. What is the stress in the column. ( g -9.8 m/s2)​

Answer»

Hey thereForce = mass × accelerationF = 500 × 10F = 5000 NSurface area = (side)^2A = 0.02^2A = 4 × 10^-4 m^2Stress = FORCE / surface areaS = 5000 / 4 × 10^-4S = 1.25 × 10^7 Pahope it helps youPlease MARK it as BRANLIEST



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions