1.

64. Due to an increase of 20% in the price of eggs, 2eggs less are available for 24. The present rateof eggs per dozen is -(a) * 25.00 (b) 26.20 (c) 27.801 74.

Answer»

Let the price of each egg =x rupees Total numbers of eggs before price increase 24/x=total eggs Now price of each egg is increased by x 120/100=6x/5 due to 2 eggs available less. S According to question How many eggs he can buy if expenditure 24rupees? 24/x-24/6x/5=2eggs, 24/x-24*5/6x=2ggs. Solving this eqn you get x=2 rupees per egg Now the price of each egg is 2*6/5 Per dozon price=12*12/5=28.8rupees Short method Exp=price*quantity or consumption Price inversely proportional to quantity When exp is same then 20per=6/5 Original price=5 ,new= 6 when exp same quantity ratio is opposite to price 5 :6 6:5 ,gap of 6,5 is 1 =2 eggs ,5*2=10eggs ,10eggs =24r 24*12/10=28.8

New price/present price

=20×24100×21220×24100×212

= 28.80

Rs.28.80 : - is correct hence option 4

Rs 28.80 is correct answer

correct answer is28.8



Discussion

No Comment Found