1.

6. The mean weight of 10 boys in a cricket team is 65.5 kg. What is the total weigof 10 boys.

Answer»

the answer is 655 kg

Mean=Total/ Number of boys65.5=Total/10Total kg=65.5×10=655 kg

yeh toh mere son on law ke bete ke course ka questin hai, woh 3 grade mein DPS INDIRA NAGAR GHAZIABAD MEON RAHTA HAIÝ

Given,Mean weight of 10 boys = 65.5,Total weight of 10 boys = 655.

Total number of boys=10mean=65.5kg65.5×10=65510boys weight=655kg



Discussion

No Comment Found