1.

6.Number of moles of water present in 180g of H,O will beb) 10c) 15d) 18​

Answer»

b 10 moles..Gram MOLECULAR mass =18 gmGiven mass=180gmMoles = given mass/gram molecular mass =180/18 =10 molesThank you....EXPLANATION:



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions