1.

6. Find the result of mixing 10 g of ice at -10°C with 10 g of water at 10°C. Specific heat capacityof ice = 2.1 J g- K-I, specific latent heat ofice = 336 J g- and specific heat capacity of water= 4.2 Jg-K-Ans. 0.625 g ice will melt andtemperature will remain 0°C​

Answer»

dkckskckxkzkfExplanation:kdkdkfkfdkf



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions