1.

6. A dlce is tossed twice. The prolbability of having a number greaterthan 4 on each toss is

Answer»

The sample space S is the following:

S = {(1,1),(1,2),(1,3),(1,4),(1,5),(1,6),(2,1),(2,2),(2,3),(2,4),(2,5),(2,6),(3,1),(3,2),(3,3),(3,4),(3,5),(3,6),(4,1),(4,2),(4,3),(4,4),(4,5),(4,6),(5,1),(5,2),(5,3),(5,4),(5,5), (5,6),(6,1),(6,2),(6,3),(6,4),(6,5),(6,6)}

Now favorable event = (5,5)(5,6)(6,5)(6,6)total event= 36probability = 4/36= 1/9



Discussion

No Comment Found