Given, PRINCIPAL = Rs 5000 Amount= Rs 6655 Rate % = 10 % Conversion period=n= ? So , 6655= 5000(1+ 10/100) n 6655 / 5000= (11/10) n 1331/1000 = (11/10)n 113/103 = 11n / 10 nSo n= 3 as 11 3 = 1331Thus in 3 years a SUM of Rs 5000 will become Rs 6655 @ 10% p.a. COMPOUNDED anuallyTHUMPS UP PLEASEmark as brainlist
Your experience on this site will be improved by allowing cookies. Read Cookie Policy