Saved Bookmarks
| 1. |
500 gram of lead melts at its melting point by providing heat at the rate of 330 W. The time taken to complete this process is 7 minutes what is the specific latent heat of fusion of the metal |
|
Answer» 277200 Joules/kg MARK AS BRAINLIESTExplanation:Given,mass = 500g = 0.5kgPower of the heat supplying appliance is 330W.P = 330W = 330 J (Joules per second) time = 7 MINUTES = 60*7 = 420 seconds (nice)Q (total energy SUPPLIED for fusion) = P x tQ = 330 x 420 = 138600 Joules since, Heat energy = mL (mass x LATENT heat) Latent heat of fusion = Heat energy/mass = 138600/0.5 = 277200 Joules/kgLatent heat of fusion = 2.772 x |
|