1.

(5) Of the 5675 people in a village 5448 are literate. What is the percentage of literacyin the village ?

Answer»

Percentage literacy in the village= 5448 / 5675 * 100= 9696 percent of the people in the village are literate.

Number of literate = 5448Number of people = 5675Percentage literacy = (Number of literates/Number of people) × 100 = (5448/5675)×100 = 96%



Discussion

No Comment Found