1.

5. If one side of a cube is 15cm. Find its volume

Answer»

Given,

One of the sides of a cube is 15cm.

That is, a = 15 cm.

To FIND out,

The VOLUME of cube.

Solution:

\huge \: volume \: of \: cube \:  =   {<klux>SIDE</klux>}^{3}  =  {a}^{3}  \\  \\ volume \:  =  {15}^{3}  \\  \\ volume \:  = 15 \times 15 \times 15 \\  \\ volume \:  = 3375 \:  {cm}^{3}

THEREFORE the volume of a cube whose side is 15 cm is 3375 cm^3.

Proof:

\huge \: volume \: of \: cube \:  =  {a}^{3}  \\  \\ 3375 =  {15}^{3}  \\  \\ 3375 = 15 \times 15  \times 15 \\  \\ 3375 = 3375

Additional INFORMATION:

\huge \: curved \: surface \: area \: of \: cube \:  = 4 {a}^{2}

\huge \: total \: surface \: area \: of \: cube \:  = 6 {a}^{2}

\huge \: volume \: of \: cube \:  =  {a}^{3}



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions