Saved Bookmarks
| 1. |
5 g of a gas is contained in a rigid container and is heated from 15°C to 25°C. Specific heat capacity of the gas at constant volume is 0.172 cal/g-°C and the mechanical equivalent of heat is 4.2 J/cal. Calculate the change in the internal energy of the gas. |
|
Answer» m = 5 g, Δt = 25 – 15 = 10°C |
|