1.

5. A balloon vendor has 2 red, 3 blue and 4 green balloons. He wants to chooseof them at random to give it to Pranali. What is the probability of the event thePronali gets,

Answer»

Total number of balloons = 2+3+4 = 9

Probability of red = 2/9

Probability of green = 4/9

Probability of blue = 3/9

a balloon seller had 9 balloons he sold 5balloons how many balloons are left



Discussion

No Comment Found