1.

45. A card is selected at random from a well-shuffled pack of 52 cards. Find theprobability that the selected card is (1) a seven (2) that of spades (3) that of a blacksuit.​

Answer»

<P>Answer:

Step-by-step explanation:

N(a) =4

Therefore,

P(a)= 4/52

=1/13

n(b) = 13

P(b)=13/52

= 1/4

n(c) = 26

P(c)=26/52

=13/26 =1/2

So I hope you got a is event that number 7..

B is event that of SPADES..

C is blacksuits



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions