1.

4. The velocity of an object starting from rest is 40 m/s after 5 seconds. Calculate the acceleration of the object ​

Answer» FINAL velocity (V) = 40 m/sInitial velocity (u) = 0 m/s (as it is starting from rest)Time (t) = 5 seconds To find :Acceleration (a)Accordingto the QUESTION, So,the acceleration is 8 m/s²...______________....


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions