1.

4. P.T. Usha runs around a circular path of area 754600 sq metre. How long will she take to nun20 rounds at the speed of 16 km/hr.

Answer»

Area of a circle = 754600 m^222/7 × r^2 = 754600r^2 = (754600×7)/22 = 34300×7r = √(34300*7)=49×10= 490mcircumference of circular path = 22/7 × 2 × 490= 1760 mdistace covered in 20 rounds = 1760 × 20 m= 53.2 kmspeed = 16 km/htime taken = 53.2/16 = 3.325 h

Like my answer if you find it useful!



Discussion

No Comment Found