1.

4) A stone dropped from the top of a well reaches the surface of water in 2 econds, find the velocity of stone while it touches the surface of water,​

Answer»

Here INITIAL velocity (u) = 58.8 m/sFinal velocity (V) = 0 (as it comes to rest on TOUCHING the ground)Time (t) = 6 secondsWe KNOW v = u - at0 = 58.8 - a × 6⇒6a=58.8⇒a= 658.8 ∴a=9.8m/s 2 ∴ The value of acceleration due to GRAVITY = 9.8 m/s 2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions