Saved Bookmarks
| 1. |
36. Two trains are moving inthe opposite direction atSpeed of 45 km/hr and 30km/hr respectively,whose lengths are 450mand 550m respectively.What is the time taken(in seconds) by slowertrain to cross the fastertrain? |
|
Answer» I think we multiply45×30and divide coming from opposite relative speed = 45+30=75km/hto cross each other total distance= 450+550=1000m75000mt goes in 3600 sec1 Mt goes in 3600/75000 sec1000 mt goes in = 1000×3600/75000=48 sec 48 seconds is the correct answer 10 second s per km to the train |
|