1.

3. P = 8,500, A = 10,200, R = 12 12 %SI, t will beO 1 yr. 7 monthsO 2 yrsO1 72 yrO 3 yrs​

Answer»

<P>ANSWER:

P= 8500

A= 10200

R= 12 1/2%= 25/2%

SI= A-P

10200-8500

1700

T= SI×100/P×R

(1700×100)/(25/2×8500)yrs

1.6 yrs

Mark Me BRAINLIEST If You GOT The Answer



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions