1.

3. A man invests 10000 for 3 years at a certain rate of interest, compounded annually. At theend of one year, it amounts to 11200. Calculate :(i) the rate of interest per annum;(ii) the interest accrued in the second year;(iii) the amount at the end of the third year.​

Answer»

Step-by-step explanation:

PRINCIPLE = RS 10000, After 1 year amount = Rs 11200 so INTEREST after 1 year = Rs 1200

Amount = P(1+R/100)T

11200 = 10000(1+R/100)1

R = 12%

Interest for second year = 11200(1+12/100)1 - 11200 = Rs 1344

Amount after 3 year = 10000(1+12/100)3 = Rs 14049.28

4.1

Read more on Brainly.in - brainly.in/question/3954368#readmore



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions