1.

(3) 144 cm¡By selling two clocks each for? 2400, there is 4% loss on one clock and 20%profit on the other clock. What is the overall percentage of profit by selling theclocks?

Answer»

Total CP= 2400+2400 = 4800 4% loss on one clock so SP1 = 2400*0.96 = 2304 20% profit on one clock so SP2 = 2400*1.2 = 2880 total SP = 2304+2880 = 5184 %profit = (5184-4800)*100/4800 = 384/48 = 8%



Discussion

No Comment Found