1.

24. A submarine sends out a sonar signal (sound wave) in a direction directly downward. It takes 2.3 s for the 'sound wave to travel from the submarine to the ocean bottom and back to the submarine. How high (approx) up from the ocean floor is the submarine? (The speed of sound in water is 1,490 m/s.): A. 1,700 mB. 3,000 mC. 5,000 mD. 9,000 mE.It cannot be determined from the information given​

Answer»

aExplanation:SINCE Time for Two way is 2.3 secstherefore for SINGLE way = 1.5secSpeed = 1490m/sDist = Speed*time = 1490*2.3 = 3427Since the 2(Distance) = 3427                 (Since SONAR goes from ship to BOTTOM and then to Ship)Therefore D = 3427/2 = 1713.5 meterHence OPTION (a) = 1700m



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions