Saved Bookmarks
| 1. |
23 g sodium metal reacts with water. Calculate the : (a) volume of H2 liberated at NTP, (b) moles of H2 liberated, (c) weight of H2 liberated. |
|
Answer» The given reaction is, 2Na + 2H2 O ----> 2NaOH + H2 From equation, it is evident: 46 g Na reacts to liberate 1 mole H2, 23 g Na reacts to liberate (1 x 23)/46 = 1/2 mole H2 Weight of H2 liberated = (1/2) x 2 = 1 g Also, volume of H2 at STP = 22400 x 1/2 = 11200 mL |
|