Saved Bookmarks
| 1. |
20.0 g of a magnesium carbonate sample decomposes on heating to give carbon dioxide and 8.0 g magnesium oxide. What will be the percentage purity of magnesium carbonate in the sample?(A) 60 (B) 84 (C) 75 (D) 96 |
|
Answer» Correct option: (B) 84 MgCO3(s) → MgO(s) + CO2(g) Molar mass of MgCO3 = 84 g mol-1 ∴ Number of moles of MgCO3 = \(\cfrac{20}{84}\) = 0.238 mol ∵ 1 mole MgCO3 gives 1 mole MgO ∴ 0.238 mole MgCO3 will give 0.238 mole MgO. Molar mass of MgO = 40 g mol-1 ∴ 0.238 mole MgO = 40 x 0.238 = 9.52 g MgO ∴ Theoretical yield of MgO = 9.52 g Practical yield of MgO is 8.0 g ∴ Percentage purity = \(\cfrac{8}{9.52}\) x 100 = 84% |
|