1.

2 x 106 atoms of carbon are arranged side by side. Calculate the radius of carbon atom if the length of this arrangement is 2.4 cm

Answer»

No. of carbon atoms = 2 x 106

length = 2.4 cm

Diameter of the carbon atom = {2.4}/{2 x 106} = 1.2 x 10-6 cm

Radius of carbon atom = {1.2 x 10-6 cm}/{2} = 0.6 x 10-6 cm = 6 nm



Discussion

No Comment Found