Saved Bookmarks
| 1. |
2. The electric intensity due to a dipole of length 10 cm and having a charge of 500 uc, at a point on the axis at adistance 20 cm from one of the charges in air, is (a) 6.25 x 10'N/C (b) 9.28 x 10' N/C(c) 13.1 x 11' N/C (d) 20.5 x 10'N/C |
|
Answer» ctric intensity due to a dipole of length 10 CM and having a charge of 500μC , at a point on the axis at a DISTANCE 20 cm from one of the charges in air is ⎯ Lenght of dipole (a) = 10cm or 0.1mCharge (Q) = 500μCAt point on axis at distance (l) = 20cm or 0.2mr = 0.20 + 0.5 = 0.25m Electric intensity (E) ✪And , On solving this we GET ⎯ Electric intensity due to dipole is . |
|