Saved Bookmarks
| 1. |
2. A car moves through 20 km with a speed of 40 km/h, and the next 20 km with a speed of 60 km/h. Calculate it average speed. Please answer fast... don't spam.. the correct answer will be marked as brainliest answer |
|
Answer» Speed of CAR in FIRST 15 minutes = 40 KM/hDistance covered = speed × Time taken60 minutes = 1 hour15 minutes = 6015 hourDistance covered = 240×6015=10kmSpeed of car in next 15 minutes = 60 km/hDistance covered = 60×6015=15km∴ Total DISTANCE covered = (10+15)km = 25 km∴ 25 km is correct |
|