Saved Bookmarks
| 1. |
2. A body of mass 2 kg is thrown up vertically with kinetic energy of 490 J. The height at which the kinetic energyof the body becomes half of its original value is |
| Answer» L be CONVERTED into potential energy.So,1/2 mv² = m × g × hGiven , K.E = 490 J MASS, m = 2 kgHalf of kinetic energy = 490/2 = 245 J245 = m × g × h245 = 2 × 9.8 × hh = 245 / 19.6h = 12.5 mAnswer 12.5 m | |