1.

18. A housing society consisting of 5500 people needs 100 l of water per person per day. The cylindrical supplytank is 7 m high and has a diameter 10 m. For how many days will the water in the tank last for the society?NCERT Exemplar]

Answer»

Radius = diameter/2= 10/2= 5m. Volume of cylinder = πr²h= (22/7)*5²*7= 550 m².One person for one day needs 100l5500 people for one day needs 550000l= 550m³.Number of days = Volume of cylinder/ Volume required by society each day= 500/500 = 1 day.

If you find it helpful please hit the like button



Discussion

No Comment Found