1.

15. A can solve 90% of the problems given in a book, and B can solve 70%. What is the probability thatatleast one of them will solve a problem selected at random from the book?rcentage of cases are they

Answer»

Probability of A to solve the problem=9/100=0.9 and probability of B to solve the problem=70/100=0.7hence required probability=1-0.9*1-0.71-0.01=0.97

probability of A to solve the problem 9/100=0.9 and probability of B solve the problem 70/100=0.7 hence required probability=1-0.9*10.71-0.01=0.97 it is the correct answer.



Discussion

No Comment Found