Saved Bookmarks
| 1. |
14). A circular grassy plot of land,42 min diameterhas a path 4 m wide running round it on the outside b). what is the width of the path (4m,8m,42m) |
|
Answer» Answer: A RS.2002 Radius of plot = 2 42
=21m Radius of plot with path = 21 + 3.5 = 24.5m Area of plot = 7 22
((24.5) 2 −(21) 2 ) = 7 22
(600.25−441) = 500.5m 2
Cost of GRAVITY = Rs.(500.5×4) = Rs.2002 Step-by-step explanation: mark me as brailiest |
|