Saved Bookmarks
| 1. |
135. A right pyramid stands on a squarebase of diagonal 10V2 cm. If theheight of the pyramid is 12 cm, thearea (in cm2) of its slant surface is(A) 520(B) 420(C) 360(D) 260 |
|
Answer» Side of a square = 1/root2 *10 root2 = 10 cm Slant height = sqrt(5^2 + 12^2)= sqrt(25 + 144)= sqrt(169) = 13 cm Lateral Surface area = 1/2*Perimeter of base*slant height = 1/2*40*13= 260 cm^2 (D) is correct option please show me the diagram |
|