1.

13. A filament wire has resistance of 2 ohm when it was not in working. It draws 0.4A current froma battery of 2V and glows,(1) Find its resistance when it was glowing(ii) Explain the reason for the difference in resistance.​

Answer»

I×R 2 = 0.4 × R R = 2÷0.4 R = 5 ohm(ii) when we say thee bolb is GLOWING it means that electricity is passing through the filament and this raises the temperature of filament. So, The RESISTANCE of a bulb INCREASES as the temperature of its filament increases.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions