1.

104 g of water at 30°C is taken in a calorimeter made of copper of mass 42g. When a certain mass of ice at 0°C is added to it, the final steady temperature of the mixture after the ice has melted, was found to be 10°C. Find the mass of ice added. [Specific heat capacity of water = 4·2 Kg¯ °C; Specific latent heat of fusion of ice = 336. Jg; Specific heat capacity of copper = 0-4 Jg-1°C]

Answer» PLZ REFER OPTION (C)EXPLANATION:


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions