Saved Bookmarks
| 1. |
10. Ganesh walks 8 km in 2 hours. Find the distance he can cover |
|
Answer» Let to be Distance x then, we know that 1 hour=60 minutes then, 2 hour=2×60 =) 120 minutes Now, \frac{8}{120} \times 45x \frac{45}{15} = 3km thanks |
|