Saved Bookmarks
| 1. |
.1 to 3, choose the correct option and give justification.1. From a point Q, the length of the tangent to a circle is 24 cm and the distance of Q fromthe centre is 25 cm. The radius of the circle is |
|
Answer» Let O be the centre of the circle. Given that, OQ = 25cm and PQ = 24 cm As the radius is perpendicular to the tangent at the point of contact, Therefore, OP ⊥ PQ Applying Pythagoras theorem in ΔOPQ, we obtain OP^2 + PQ^2 = OQ^2 OP^2 + 24^2 = 25^2 OP^2 = 625 − 576 OP^2 = 49 OP = 7 Therefore, the radius of the circle is 7 cm. |
|