1.

1 g of a metal (specific heat = 0.06 cal/g), combines with oxygen to form 1.08 g of oxide. What is the atomic mass of metal? Also report its valency. 

Answer»

Eq. of metal = Eq. of oxygen 

wt. of metal = 1 g, wt. of oxygen = 1.08 - 1 = 0.08 g

1/Emetal = 0.08/8

Emetal = 100

Also App. at.wt. x sp. heat = 6.4 

App. at. wt. = 6.4/0.06 = 106.67 

Valence = at. wt./ E. wt. = 106.67/100 = 1 (integer ) 

exact at. wt. = E x valence = 100 x 1 = 100



Discussion

No Comment Found