Saved Bookmarks
| 1. |
1.0 g of magnesium is burnt with 0.56 g O2 in a closed vessel. Which reactant is left in excess and how much?(At wt. Mg = 24; O = 16)(A) Mg, 0.16 g (B) O2, 0.16 g (C) Mg, 0.44 g (D) O2, 0.28 g |
|
Answer» Correct option: (A) Mg, 0.16 g 2Mg + O2 → MgO (2x24) (32) 48 g of Mg requires 32 g of O2 ∴ 0.56 g of O2 requires = \(\cfrac{0.56\, \times\, 48}{32}\) = 0.84 g of Mg ∴ Mg left = 1 - 0.84 = 0.16 g |
|